Termin klaster - z ang. cluster (dosłownie grono) - został stworzony i spopularyzowany przez M. Portera w książce "Konkurencyjna przewaga narodów". Klaster - centralne pojęcie w porterowskiej wizji rozwoju globalnej gospodarki - geograficzne skupisko wzajemnie powiązanych firm, wyspecjalizowanych dostawców, jednostek świadczących usługi, firm działających w pokrewnych sektorach i powiązanych z nimi instytucji w poszczególnych dziedzinach, konkurencyjnych między sobą, ale także współpracujących. W takim ujęciu klaster nabiera znaczenia jako najważniejszy ośrodek wiedzy, innowacji technologicznych, ale także nowych standardów zarządzania, oddziaływujący na wszystkie segmenty bliższego i dalszego otoczenia gospodarczego i społecznego.
Cechy wyróżniające klaster:
Najważniejsze dla sprawnego funkcjonowania klastra i jego rzeczywistego oddziaływania na rynek jest dynamizm struktury powiązania kooperacyjnego polegający z jednej strony na aktywnym reagowaniu na zmieniające się uwarunkowania rynku, powstające nowe technologie i innowacje, z drugiej natomiast na generowaniu nowych interesujących pomysłów, które byłyby efektem współpracy różnych aktorów rynku: przedsiębiorców, jednostek naukowych, sektora B+R, instytucji publicznych.
Z doświadczenia założycieli spółki INNpuls wzięło się przekonanie o znaczącym wpływie klastrów na życie gospodarcze regionu, a w szerszej perspektywie również kraju, Europy czy świata. Związana jest z tym potrzeba wszechstronnego wsparcia istniejących powiązań kooperacyjnych, a także podejmowanie działań inicjujących powstawanie kolejnych klastrów, szczególnie tych, zrzeszających podmioty działające w strategicznych branżach Podkarpacia.
W pakiecie usług świadczonych przez INNpuls Sp. z o.o. na rzecz klastrów znajdują się: